Aluevastaavat

SFL:n aluevastaavien tehtävänä on tukea seura- ja kilpailutoimintaa sekä edistää seurojen välistä yhteistyötä. Seurat ja kilpailunjärjestäjät voivat olla suoraan yhteydessä omaan aluevastaavaansa, joka toimii yhteistyössä liiton toiminnanjohtajan kanssa.

Aluevastaavatoimintaa kehitetään jatkuvasti ja uusia vastuuhenkilöitä etsitään mukaan toiminnan edistämiseksi.

Tehtävässä edellytetään ennen kaikkea vankkaa sääntötuntemusta sekä kokemusta seura- ja kilpailutoiminnan järjestämisestä. Osaamista päivitetään tarpeen mukaan yhteistyössä liiton edustajien kanssa.

Maantieteelliset alueet jaetaan hakemusten perusteella ja alueita voidaan muokata uusien aluevastaavien valinnan myötä uudelleen.

Kiinnostuitko? – Täytä hakulomake täällä.

Aluevastaavat toimivat myös alueensa kilpailutoiminnan keskiössä

Toimenkuvaansa liittyen SFL:n aluevastaavilla on erityisoikeus ilmoittautua vastuualueellaan järjestettävään SFL:n alaiseen kilpailuun poikkeusmenettelyllä.

Ilmoittautumisoikeus on henkilökohtainen ja se on tehtävä kilpailun TD:lle 1-7 vrk ennen ilmoittautumisen avautumista. Aluevastaavan tulee täyttää muut ilmoittautumiselle asetetut edellytykset, kuten luokka- ja mahdolliset tasovaatimukset sekä osallistumismaksun suorittaminen.

Aluevastaavat 2018 (muutokset mahdollisia)

Aluevastaavat ja seurat kartalla:

Etelä

  • Gabriel Särkelä, Sipoon Discstroyers (gabriel.sarkela@elisanet.fi)
  • Tom Andberg, Nummelan Frisbeeseura (tom.andberg77@gmail.com)
  • Jussi Hämäläinen, Disc Golf Hyvinkää (jussihamalainen@msn.com)

Pohjoinen 

  • Jouni Knuutinen, BSC Disc Golf Team (jouni.t.knuutinen@gmail.com)
  • Kajsa Wickström, Oulun frisbeeseura (kajsa@kwick.fi)

Länsi

  • Rami Niemi, Golden Beach Disc Golfers (raminiklas@gmail.com)

Kaakko

  • Fabrizio Ferrara, Frisbeekotkat (zerdude@hotmail.com)

Pirkanmaa

  • Pete Niemelä, DGC fat Discs (pete.niemela.931@gmail.com)
  • Suvi Rovio, Tampereen Frisbeeseura (suvi@tfs.fi)

Lounas

  • Jaakko Lehti, Rauman Frisbee (jaakko.j.lehti@gmail.com)

Keski

  • Pauli Pottonen, Puskaputtaajat (pauli.pottonen@gmail.com)

Koko Suomen aluevastaavana ja nimettyjen aluevastaavien koordinaattorina toimii SFL:n toiminnanjohtaja.