Amatöörien SM-karsinnat alkavat – Ennakkokatsaus 19/2026

Amatöörien SM-karsinnat alkavat Lappeenrannasta. Junioreiden SM-karsinnat jatkuvat Karkkilassa, SFL Masters Tour Epilässä.

Viikolla 19 käynnistyy jälleen yksi SFL:n kiertueista, kun amatöörien SM-karsinnat alkavat Lappeenrannan osakilpailun myötä. Myös junnukarsinnat jatkuvat, tällä kertaa SM-paikkoja on jaossa Karkkilassa. SFL Masters Tour matkaa Epilään kilpailemaan kiertuepisteistä. Kotimaan kilpakenttien lisäksi suomalaisia nähdään jälleen myös Yhdysvalloissa, kun Niklas Anttila puolustaa mestaruuttaan Barbasol Openissa, Austinissa.

Amatöörien SM-karsinnat alkavat Lappeenrannasta

Amatöörien SM-karsinnat alkavat tulevana viikonloppuna 9.-10. toukokuuta Lappeenrannasta. Kiertueen organisoijana toimii tänäkin vuonna NBDG sekä pääyhteistyökumppanina Powergrip. Lappeenrannan osakilpailun järjestelyistä vastaa NBDG:n lisäksi paikallinen seura Willimiehen Disc Golf

Ravikankaan radalle kokoontuu nykytiedon valossa peräti 124 kilpailijaa kamppailemaan SM-paikoista syksyllä Siikaisissa pelattaviin amatöörien SM-kilpailuihin. Paikkoja on jaossa kaikkiin kilpailussa järjestettäviin amatööriluokkiin. Tälle vuodelle uutena luokkina mukaan tulevat myös MA60- sekä FA60-luokat. 

Kilpailun tuloksia pääsee seuraamaan Disc Golf Metrixistä sekä PDGA Livestä.

Junioreiden SM-paikkoja jaossa Karkkilassa

Amatöörien SM-paikkojen lisäksi myös junioreiden SM-paikkoja on jaossa tulevana viikonloppuna 9.-10.5. Junioreiden SM-karsintakiertueen pääyhteistyökumppanina toimii Poppamies.  Karsintakiertue matkaa Karkkilaan, Karkkilan frisbeegolfkerhon järjestämään kilpailuun. Kilpailu käydään Karkkilan frisbeegolfradalla peräti 80 kilpailijan voimin. 

SM-paikkoja on jälleen jaossa kaikkiin kilpailussa järjestettäviin junioriluokkiin. Yhteensä jaetaan vähintään 16 paikkaa. 

Kilpailun tuloksia pääsee seuraamaan Disc Golf Metrixistä sekä PDGA Livestä.

Junioreiden SM-paikkoja jaetaan jälleen tänäkin vuonna Karkkilassa. Kuva: SFL / KFG

SFL Masters Tour jatkuu Epilässä

Amatöörien ja junnujen lisäksi myös masterit ovat kilpakentillä tulevana viikonloppuna. Luvassa on SFL Masters Tourin osakilpailu Epilässä. Kiertueen järjestävät Marko Kantola, Riku Nieminen sekä Puskasoturit. Epilän kilpailun järjestelyistä vastaa Pirkanmaan Frisbeegolf. Kilpailun pääyhteistyökumppaneina toimii Flying Plate Company sekä Prodigy.

Epilän osakilpailu käydään B-tierin osakilpailuna ja lukeutuu tämän vuoden kiertueen Premier-kisoihin. Kilpailussa pelataan kolme kierrosta (kaksi lauantaina, yksi sunnuntaina) ja kiertuepisteitä on jaossa peräti kolminkertainen määrä. 

Mukana on huimat 110 pelaajaa yhdeksässä eri kilpailuluokassa. Tuloksia pääsee seuraamaan PDGA Livestä sekä Tjingistä.

Niklas Anttila puolustaa mestaruuttaan Barbasol Openissa

Suomalaisia nähdään pelikentillä myös Yhdysvalloissa, kun Niklas Anttila puolustaa Barbasol Openin mestaruuttaan Austinissa, Texasissa. Anttilan lisäksi kilpailussa on mukana seitsemän suomalaispelaajaa.

Kisakausi jatkuu Austinissa – Anttila puolustaa mestaruuttaan – DGTF