Lady Tourille 2026 haetaan osakilpailujärjestäjiä

SFL:n koordinoimalle Lady Tourille haetaan osakilpailujärjestäjiä vuodelle 2026. Tänä vuonna Lady Touria pyritään kehittämään osana Erasmus+ Sport -rahoitteista GLIDE-hanketta.

SFL:n koordinoimalle Lady Tourille haetaan osakilpailujärjestäjiä vuodelle 2026. Tourin tarkoituksena on aktivoida kaikki frisbeegolfia harrastavat naiset mukaan osakilpailuihin heittotaidoista ja kokemuksesta riippumatta. Kisoihin ovat tervetulleita niin konkarit kuin ensikertalaisetkin.

Tänä vuonna Lady Touria pyritään kehittämään osana Erasmus+ Sport -rahoitteista GLIDE-hanketta. Osana hanketta osakilpailujärjestäjillä on mahdollisuus halutessaan saada oman tapahtumansa toteutukseen toimintaraha (max 150€/tapahtuma). Toimintaraha liittyy hankkeeseen, ja sen pohjalta edellytyksenä rahoitukselle on: 

  • Ei-kilpailullinen elementti osana tapahtumaa (esimerkiksi klinikka, lajiopastus ennen kilpailuosiota). Liitto auttaa mielellään tämän osion suunnittelussa ja ideoinnissa sekä tarjoaa valmiita toimintamalleja.
  • Muutama kuva tapahtumasta postattavaksi hankkeellle perustettaviin somekanaviin ja nettisivuille. 
  • Vastaaminen liiton toimittamaan lyhyeen kyselyyn siitä, mitä ei-kilpailullinen elementti piti sisällään, ja miten se sujui. Hankkeen tavoitteena on kerätä ”parhaiden käytänteiden ideapankki” erilaisista frisbeegolfin matalan kynnyksen toimintamalleista ja tapahtumista. Kyselyn avulla kartoitetaan kokemuksia tätä ideapankkia varten.
  • Osallistujille on teetettävä tapahtuman jälkeen palautekysely. SFL voi toimittaa tämän Disc Golf Metrixin kautta suoraan osallistujille.

Liitto toimittaa lisäksi osakilpailujärjestäjille viime vuoden tapaan mitalit Lady Tour -kisaan. 

Lady Tour -tapahtuman hakeminen

Lady Tour koostuu yksipäiväisistä osakilpailuista. Viime vuoden tapaan Lady Tourilla ei lasketa osakilpailupisteitä eikä yhteispisteitä. Lady Tourin säännöt löydät kiertuesivulta Lady Tour.

Jos haluat järjestää Lady Tour -osakilpailun, täytä hakemus Lady Tourin lomakkeella. Haku on auki 10.5.2026 saakka. Käsittelemme hakemuksia jo hakuaikana.

Liitto tarjoaa osakilpailuille:

  • Mitalit
  • Osana Erasmus+ -rahoitteista GLIDE-hanketta mahdollisuus saada tapahtuman toteutukseen toimintaraha (max 150 €). Edellytykset toimintarahan saamiseen on kuvattu ylempänä uutisessa (ei-kilpailullinen osio tapahtumaan, kuvamateriaali, raportti). 

Jos ilmenee kysyttävää, ota yhteyttä liiton toiminnanjohtajaan: Anniina Ihamäki, toiminnanjohtaja@frisbeegolfliitto.fi

Lue viime vuoden Lady Tourista: Lady Tour 2025 kokosi naisia ja tyttöjä kisailemaan kuudella eri paikkakunnalla

PDGA Women’s Global Event 15.-25.5.2026

PDGA Women’s Global Event (WGE) on vuonna 2012 käynnistetty, joka toinen vuosi järjestettävä frisbeegolftapahtuma, joka on kasvanut maailman suurimmaksi yksittäiselle kohderyhmälle – naisille ja tytöille – suunnatuksi PDGA-kilpailukokonaisuudeksi. Tapahtuman keskeinen ajatus on yhdistää pelaajat ympäri maailmaa: vaikka osallistuja pelaisi omassa paikallisessa kilpailussaan, hän on samanaikaisesti osa maailmanlaajuista tapahtumaa muiden naisten kanssa.

Tapahtuma toimii siten, että osallistujat pelaavat kaksi kierrosta paikallisessa WGE-kilpailussaan.. Kierroksille annetaan ratingit, ja kahden kierroksen keskiarvosta muodostuu pelaajan niin sanottu Global Score. Näiden tulosten perusteella muodostetaan maailmanlaajuinen tuloslista, jota päivitetään tapahtuman aikana, ja jokaisen sarjan parhaat pelaajat palkitaan.

Vuonna 2026 tapahtuma järjestetään poikkeuksellisesti kahden viikonlopun aikana, jotta mahdollisimman moni nainen ja tyttö pääsisi osallistumaan tapahtumaan. Laajennuksella pyritään huomioimaan osallistujien erilaiset aikataulut ja madaltamaan osallistumisen kynnystä entisestään.

Jos seuranne haluaa järjestää WGE-kilpailun, sitä voi hakea liiton yleisellä kilpailuhakemuskaavakkeella. Huomioittehan, että kilpailun nimessä on selkeästi etuliite ”WGE”.