Vuonna 2026 talvikaudella (tammi-maaliskuu) järjestettävien kilpailuiden hakemuksia voi lähettää nyt liitolle käsiteltäväksi. SFL huolehtii kilpailuiden sanktioimisesta PDGA:lle.
Kisojen sanktiointia haetaan hakulomakkeella: https://frisbeegolfliitto.fi/kilpailun-haku-ja-jarjestaminen/
Kaikkien SFL:n alaisten kilpailujen TD:llä sekä apu-TD:llä on oltava hyväksytysti suoritettuna ja voimassa PDGA:n virallinen toimitsijakoe. TD:n ja apu-TD:n tulee huolehtia siitä, että toimitsijakoe on voimassa jo kilpailun hakuhetkellä sekä kilpailun aikana.
SFL kustantaa hakemuksessa nimetyille kilpailunjohtajalle sekä apulaiskilpailunjohtajille PDGA:n sääntökokeen
(max C-tier: 2 hlö, max B-tier: 3 hlö, max A-tier: 5 hlö).
Kilpailujen TD:llä ja apu-TD:llä tulee olla myös voimassaoleva PDGA-jäsenyys sekä SFL:n jäsenseuran jäsenyys.
Ohjeet kilpailuhakemuksen tekemiseen löytyvät liiton sivuilta: Kilpailun haku ja järjestäminen
Ensi vuoden kilpailunsuunnittelukalenteri julkaistaan lähipäivien aikana, linkki kalenteriin lisätään tänne: Kilpailun järjestäminen ja kilpailun hakeminen: tukimateriaalia
