Kankaanpäänmestaruuspytty Jukka Leinoselle

Avoimet Kankaanpäänmestaruuskisat heitettiin Viidentienristeyksen radalla lauantaina 1.10. liki 70 pelaajan voimin. Syysmyrskyistä ei ollut tietoakaan, vaan aurinko paistoi täydeltä terältä ja elohopea kipusi pariinkymmeneen asteeseen.

Rataa oli hieman kiristetty kevään ja kesän kilpailuista, mutta huippuratingeja ei yli parin tuloksilla jaettu, sillä lähes täydellinen sää nosti tason kaikissa luokissa korkealle.

Kaikkein kovimman tuloksen iski tauluun Nokian Frisbeeseuran Jukka Leinonen (-12) ja vei näin paitsi avoimen voiton, myös yleiskilpailun kiertopalkinnon. Avoimessa toiseksi heitti Team Hippon Jalle Stoor (-8)  ja kolmanneksi saman seuran Nils Iso-Markku (-2).

Junnuissakin Nokialle meni peräti kaksoivoitto. Kauden toisen ykköspalkintonsa nappasi Lari Koivunen (-1) kuuden heiton erolla Jukka-Pekka Pulakkaan.

Pelaajamäärältään suurimmassa Advanced Amateur -luokassa Kankaanpään oman seuran Tomoottajien kaksikko Tapani (-10) ja Jarmo Aulu (-6) veivät kotiradallaan kaksoisvoiton. Kahdeksannelta sijalta kolmanneksi nousi DGCT:n Heikki Taneli (-5) hurjalla toisen kierroksen tuloksellaan -7.

Myös naisissa voitto jäi kotiin Tomoottajien Heidi Aululle.

Mustavariksen Marko Timonen (+1) otti omansa masterseissa. Kolme heittoa takana tuli Vampulan Urheilijoiden Mika Vainio.