EM-kilpailut

Euroopan mestaruuskilpailut järjestetään joka toinen vuosi. Kilpailut pyritään järjestämään ympäri Eurooppaa. Edelliset kilpailut on järjestetty seuraavasti:

2008 – Saksa, Söhnstetten
2007 – Belgia, Ronchinne
2005 – Suomi, Tampere

2003 – Iso-Britannia, Beaminster

2001 – Norja, Oslo

EM 2010

Tänä vuonna Euroopan mestaruuskisat käydään Ranskassa. Liiton hallitus on nimennyt pelaajat, joilla on oikeus edustaa Suomea kilpailuissa.

Suomea kisoissa edustavat:

Avoin

1. Toni Asikainen
2. Jesse Heinonen
3. Aleksi Herranen
4. Markus Lindewald
5. Juho Parviainen
6. Ville Piippo
7. Sami Poimala (kapteeni)
8. Juho Rantalaiho
9. Arttu Sikanen
10. Antti Heikkilä
11. Janne Lahtinen
12. Erno Väyrynen
13. Anssi Salopolku
14. Nils Isomarkku
15. Ari Penttala
16. Petri Behm
17. Timo Kuusela

Naiset

Jenni Laakso
Anne Matilainen

Juniorit

Seppo Paju
Leo Piironen
Kalle Rinne
Jere Rosenqvist
Teemu Niemi

Seniorit-40

Tomi Nieminen
Kari Vesala

Seniorit-50

Dennis Barman
Ilkka Tamminen
Markku Tohni
Marko Timonen


EM-kisoissa palkitut 1997-2010 sekä parhaat suomalaissijoitukset

1997 LINKÖPING, RUOTSI

Avoin:

1) Svante Eriksson RUOTSI
2) Tomas Ekström RUOTSI
3) Fredrik Granåsen RUOTSI

Naiset:

1) Regina Olnils RUOTSI
2) Ulrika Wikberg RUOTSI
3) Niloofar Mossavarahmani RUOTSI

Juniorit:

1) Jesper Lundmark RUOTSI
2) Tobias Nilsson RUOTSI
3) Jonas Almström RUOTSI

1999 GSTAAD, SVEITSI

Avoin:

1) Christian Sandström RUOTSI
2) Markus Källström RUOTSI
3) Chris Voigt SAKSA
( SD kolmen pelaajan kesken, neljäs samalla tuloksella J. Lundmark)

Naiset:

1) Regina Olnils RUOTSI
2) Anna Gustavsson RUOTSI
3) Gisela Bläsi-Hächler SVEITSI

Masters:

1) Paul Francz SVEITSI
2) Benjamin Schneider SVEITSI
3) Bruce Thuler SVEITSI

2001 OSLO, NORJA

Avoin:

1) Jesper Lundmark RUOTSI
2) Anders Källström RUOTSI
3) Markus Källstöm RUOTSI
4) Jussi Meresmaa SUOMI
( Avoimen kilpailun voitti ensimmäistä kertaa Euroopassa pelannut Ken Climo)

Naiset:

1) Birgitta Lagerholm RUOTSI
2) Niloofar Mossavarrahmani RUOTSI
3) Anna Åkesson RUOTSI

Juniorit:

1) Dennis Vuorisalo RUOTSI
2) Jere Pohjankoski SUOMI
3) Johannes Högberg RUOTSI
4) Tuomas Heinonen SUOMI
5) Teemu Hartoularis SUOMI

Masters:

1) Ilkka Tamminen SUOMI
2) Charlie Mead ISO-BRITANNIA
3) Paul Francz SVEITSI
( avoimen sarjan toinen HB Clark USA )

Grandmasters:

1) Mike Ocon HOLLANTI
2) Viro Schneider SAKSA
3) Franco Puliafito SVEITSI
4) Seppo Nieminen SUOMI

2003 BEAMINSTER, ISO-BRITANNIA

Avoin:

1) Espen Mökkelgjerd NORJA
2) Carlos Rio NORJA
3) Markus Källström RUOTSI
4) Tommi Vesala SUOMI
5T) Sami Loukko SUOMI

Naiset:

1) Birgitta Lagerholm RUOTSI
2) Sue Underwood ISO-BRITANNIA
3) Lydie Hellgren RUOTSI

Juniorit:

1) Johannes Högberg RUOTSI
2) Oskar Åström RUOTSI
3) Jaani Länsiö SUOMI

Masters:

1) Derek Robins ISO-BRITANNIA SD
2) Liam Young IRLANTI SD
3) Charlie Mead ISO-BRITANNIA
5T) Ilkka Tamminen SUOMI

Grandmasters:

1) Viro Schneider SAKSA
2) Franco Puliafito SVEITSI
3) Bob Mohl RANSKA

2005 NOKIA/TAMPERE, SUOMI

Avoin:

1) Markus Källström RUOTSI
2) Jesper Lundmark RUOTSI
3) Timo Pursio SUOMI
5) Markus Lindewald SUOMI

Naiset:

1) Niloofar Mossavarahmani RUOTSI
2) Angelica Frantz RUOTSI
3) Lydie Hellgren RUOTSI
6) Anne Matilainen SUOMI

Juniorit:

1) Joonas Kuitunen SUOMI
2) Linus Åström RUOTSI
3) Emil Bygde RUOTSI
4) Ville Alestalo SUOMI
6) Jouni Aaltonen SUOMI

Masters:

1) Hans Tegebäck RUOTSI
2) Martin Frederiksen TANSKA
3) Peter Bygde RUOTSI
5) Ilkka Tamminen SUOMI
6) Harri Hynönen SUOMI

Grandmasters:

1) Charlie Mead ISO-BRITANNIA
2) Benjamin Schneider SVEITSI
3) Jouko Rosenqvist SUOMI
6) Björn Lindholm SUOMI

2007 MAILLEN, BELGIA

Avoin:

1) Christian Sandström RUOTSI
2) Jesper Lundmark RUOTSI
3) Markus Källström RUOTSI
5) Mikko Kaakinen SUOMI

Naiset:

1) Birgitta Lagerholm RUOTSI
2) Niloofar Mossavarahmani RUOTSI
3) Lydie Hellgren RUOTSI
5) Anne Matilainen SUOMI

Juniorit:

1) Marcus Råberg SUOMI
2) Oscar Stenfelt RUOTSI
3) Simon Lizotte SAKSA
4) Jalle Stoor SUOMI
5T) Aleksi Herranen SUOMI

Masters:

1) Christer Köhler RUOTSI
2) Klaus Kattwinkel SAKSA
3) Peter Bygde RUOTSI
5) Ilkka Tamminen SUOMI

Grandmasters:

1) Charlie Mead ISO-BRITANNIA
2) Stephen Defty SAKSA
3) Bud Tilton ISO-BRITANNIA

2008, SÖHNSTETTEN, SAKSA

Avoin:

1) Ville Piippo SUOMI

2) Michael Stelzer, SAKSA

3) Espen Mökkelgjerd, NORJA

4T) Emil Dahlgren, RUOTSI

4T) Anders Källström, RUOTSI

Naiset:

1) Birgitta Lagerholm, RUOTSI

2) Angelica Frantz, RUOTSI

3) Niloofar Mosavarrahmani, RUOTSI

4) Anne Matilainen, RUOTSI

5) Jenni Laakso, SUOMI

Masters:

1) Dan Johansson, RUOTSI

2) Michael Kobella, SAKSA

3) Klaus Kattwinkel, SAKSA

4) Kari Vesala, SUOMI

Grandmasters:

1) Paul Francz, SVEITSI

2) Charlie Mead, ISO-BRITANNIA

3) Axel Sieburg, SAKSA

4) Björn Lindholm, SUOMI

Senior Grandmasters:

1) Bob Mohl, RANSKA

2) Franco Puliafito, SVEITSI

Juniorit:

1) Oscar Stenfelt, RUOTSI

2) Victor Grundström, RUOTSI

3) Simon Lizotte, SAKSA

2010, Pas-de-Calais, RANSKA

Avoin:

1) Jesper Lundmark, RUOTSI

2) Simon Lizotte, SAKSA

3) Karl Johan Nybo, TANSKA

4) Johannes Högberg, RUOTSI

Naiset:

1) Camilla Jernberg, RUOTSI

2) Birgitta Lagerholm, RUOTSI

3) Niloofar MOsavarrahmani, RUOTSI

5) Anne Matilainen, SUOMI

Masters:

1) Marco Lehousse, BELGIA

2) Kari Vesala, SUOMI

3) Otfried Derschmidt, ITÄVALTA

Grandmasters:

1) Paul Francz, SVEITSI

2) Marko Timonen, SUOMI

3) George Braun, SAKSA

Senior Grandmasters:

1) Bob Mohl, RANSKA

2) Franco Puliafito, SVEITSI

3) Viro Schneider, SAKSA

Juniorit:

1) Seppo Paju, SUOMI

2) Felix Ban, RANSKA

3) Kalle Rinne, SUOMI

5T) Jere Rosenqvist, SUOMI

5T) Teemu Niemi, SUOMI